DMA-Folk: Danish Music Awards – Folk for 14. gang

By Folkemusik.dk |

Lige siden 2001 har den danske roots- og folkemusikscene én gang om året fejret sig selv og uddelt bronzestatuetter i forskellige kategorier til bands og kunstnere, som har udrettet noget særligt i årets løb.

Den 28. November løber den 14. DMA-Folk gallakoncert således af stablen i Absalon Folkehus – den gamle men nu nyindrettede Absalon Kirke – på Sønder Boulevard 73, på Vesterbro i København.

I dette års version af DMA-Folk finder du en række mere eller mindre kendte artister nomineret i følgende kategorier:

“Årets Udgivelse”, “Årets Komponist”, “Årets Sangskriver”, “Årets Musiker/Sanger”, “Årets Nye Talent” og “Årets Traditionspris”.

Blandt de nominerede finder man både veletablerede kunstnere og unge navne på vej op:

Dreamers Circus, Helene Blum & Harald Haugaard Band, Jonah Blacksmith, Rasmus Lyberth, Basco, Jensen & Bugge + Høirup, Trio Svin, Shotbox, Elmøe og Hoffmann, Vingefang (Foto), Floating Sofa Quartet, Andrzej Krejniuk, MC Hansen”, Ditte Fromseier Hockings, og mange flere.

Derudover uddeles en statuette til “Årets Folk Spillested”, og Tingluti Folkemusikfond uddeler desuden “Tinglutiprisen” på 10.000 kr. som “en anerkendelse til en person, eller en initiativgruppe, der gennem sit virke inspirerer, igangsætter og formidler folkemusikalske udfoldelser i Danmark”.

På selve aftenen kan spiller danske roots- og folkemusiknavne som Christian Alvad & Benny Holst, Lukkif alias Jullie Hjetland og Rumpistol, samt Mikael K. & Klondyke.

DMA-Folk 2015 arrangeres af interesseorganisationen Folk Danmark, med støtte fra DMF, DJBFA, DPA og ROSA.

Lyt også til Radiofolk.dk-programmet Katten i Sækken #24, som var med på Klaverfabrikken i Hillerød sidste weekend, hvor 5 unge folk bands kæmpede om at blive “Årets Nye Talent”. Vinderen bliver offentliggjort til DMA-Folk galla koncerten på lørdag den 28.11.2015.

Alle nominerede:

Årets Udgivelse:

“Second Movement”, Dreamers’ Circus (GO Danish Folk Music)
“Ballader til låns”, Christian Alvad (DME)
“Mother Tongue”, Jonathan Byrd & The Sentimentals (Sentimental Music)
“Alaatsinaassuseq Aquttoralugu / Nysgerrighed Som Styrmand”, Rasmus Lyberth (Exlibris)
“Northern Trail”, Jonah Blacksmith (Northern Sound)

Årets Komponist:

Andrzej Krejniuk, ”The Spider in the Fiddle” (TUTL)
Ale Carr, ”Second Movement” (GO Danish Folk Music)
Nikolaj Busk, ”Second Movement” (GO Danish Folk Music)
Jens Einer Sørensen, ”New Days vs Old Ways” (Hep Town Records)
Rasmus Lyberth, ”Alaatsinaassuseq Aquttoralugo / Nysgerrighed Som Styrmand” (Exlibris)

Årets Sangskriver:

Bente Kure, “Grønne Hjerte”, Bente Kure & Leif Ernstsen (Kure Musik)
MC Hansen, “Mother Tongue”, The Sentimentals (Sentimental Music)
Jens Einer Sørensen, “New Days vs Old Ways”, J. Tex And The Volunteers (Hep Town Records)
Mads Westfall, “Spor”, Mads Westfall (Exlibris)
Rasmus Lyberth, “Alaatsinaassuseq Aquttoralugu / Nysgerrighed Som Styrmand”, Rasmus Lyberth (Exlibris)

Årets Musiker/Sanger:

Andreas Tophøj
Basco
Ditte Fromseier Hockings
Helene Blum & Harald Haugaard Band
Jonah Blacksmith

Årets Nye Talent:

ShotBox
Elmøe og Hoffmann
Trio Svin
Floating Sofa Quartet
Vingefang

Årets Traditionspris:

Jensen & Bugge + Høirup
Spillemand!
Tove de Fries
FolkCamp (Noa Shamir & Ellen Wanned Østerby)

Like this Article? Share it!

Comments are closed.